Categories
General

2% pentru bicicleta, sport, munte, natura, tineret, civism

D O I L A S U T A
pentru
BICICLETA, SPORT, MUNTE, NATURA, TINERET, CIVISM

Sta in puterea Dumneavoastra sa faceti ca statul sa sprijine aceste domenii… fara sa cheltuiti dvs. ceva!

Stimate contribuabil,

Din nou, Dumneavoastra, ca platitor de impozite, puteti sa decideti ce sa faca statul cu o parte din impozitul pe 2008 care vi s-a luat pe salariu sau pe alte venituri care sunt supuse impozitului pe venit. Astfel, conform prevederilor Codului Fiscal (Art. 57 si 84 din Legea 571 / 2003, modificata), puteti directiona 2% din impozit spre o organizatie non-profit – de exemplu un ONG (asociatie sau fundatie).

Nu va costa practic nimic, pentru ca e vorba de a decide utilizarea unor bani pe care statul oricum deja vi i-a luat sau urmeaza sa ii ia. Puteti face ca acesti bani sa fie virati de stat in contul unui ONG pentru desfasurarea unor proiecte de interes / utilitate publica in mod mai eficient si benefic societatii decat reusesc de regula sa o faca institutiile publice.

Cum puteti face practic asta? Completand un formular si facand ca el sa ajunga pana la 15 mai 2009 la Administratia financiara prin depunere la ghiseu sau trimis prin posta ca recomandata.

E vorba de formularul 230 “Cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual… “. Daca ati activat in 2008 ca PFA sau intr-o profesie liberala sau ati avut in 2008 venituri din chirii, drepturi de autor, vanzari de actiuni sau alte asemenea si deci trebuie sa depuneti la Finante formularul 200″ declaratie privind veniturile realizate”, completati in acesta si capitolul III pct. 2).

Va propunem sa directionati acesti 2% catre asociatia noastra. Militam de peste 15 ani pentru un om sanatos intr-un mediu sanatos pentru a obtine astfel o dezvoltare durabila a societatii. In acest sens actionam in patru domenii importante si complementare: promovarea bicicletei (ca
mijloc cotidian de deplasare, ca forma de turism si ca sport); sporturi montane (MTB, alpinism si escalada, turism montan, speoturism, parapanta, schi etc.); protectia mediului si cunoasterea si dezvoltarea durabila a zonei montane; tineret si dezvoltarea societatii civile.

Am derulat sute de proiecte importante in toate aceste domenii…. Avem si in perioada urmatoare planuri mari, de la apararea spatiilor verzi si amenajarilor sportive din Cluj pana la realizarea unor noi expeditii de anvergura, de la finalizarea Noii retele de trasee turistice montane marcate din judetul Cluj (RTTMM) pana la instituirea Retelei Nationale de Trasee Cicloturistice din Romania (RNTCR), de la editarea unei harti cicloturistice a imprejurimilor Clujului pana la editarea unei harti cicloturistice a Romaniei, de la modificarea legislatiei rutiere in favoarea biciclistilor pana la intocmirea unui proiect de retea de piste de biciclete pentru Cluj, de la organizarea celei de-a 11-a editii a turei de documentare cicloturistica “Bike Romania” pana la programe de educatie ecologica si turistica in scoli…Si multe altele, toate pe baza exclusiv de voluntariat!… Pentru reusita lor avem nevoie si de sprijinul Dvs!

CE TREBUIE SA FACETI PRACTIC
PENTRU A DIRECTIONA CEI 2% DIN IMPOZIT CATRE PROIECTELE NOASTRE

I. PENTRU CEI 2% DIN IMPOZITUL PE SALARIU SI VENITURI ASIMILATE SALARIULUI

Daca ati realizat in 2008 venituri din salarii sau surse asimilate acestora (cum sunt de exemplu indemnizatiile pentru exercitarea anumitor functii in institutii si organizatii publice si private), trebuie sa completati un formular special pentru directionarea celor 2% din impozitul pe care vi l-a luat statul pentru 2008.

Formularul are codul 230 si se numeste “Cerere privind destinatia sumei reprezentand pana la 2% din impozitul anual si deducerea cheltuielilor efectuate pentru economisirea in sistem colectiv in domeniul locativ”.

Pentru ca sa va fie cat mai simplu, descarcati de aici formularul tip 230 pe care datele noastre sunt deja gata scrise, incat trebuie sa completati doar anul, datele Dvs. personale la capitolul I si la final data si semnatura Dvs, fara sa mai fie nevoie sa completati alte rubrici sau sa anexati diverse acte.

Formularul completat trebuie depus la registratura Administratiei financiare sau trimis prin posta ca recomandata, pana la 15 mai 2009. Tot pentru a va fi comod, daca nu aveti timp Dvs. si nici nu aveti cui sa dati formularul sa il depuna la Finante sau sa il duca la un oficiu postal si sa il expedieze ca recomandata, puteti sa il faceti sa ne parvina noua din timp, urmand sa ne ocupam noi de depunere sau expediere catre Administratia Finantelor Publice de care apartineti, pentru a va scuti de cheltuieli si consum de timp ….

Daca aveti domiciliul in Cluj, formularul trebuie depus sau trimis prin posta ca recomandata la:
Administratia Finantelor Publice a Municipiului Cluj-Napoca p-ta Avram Iancu nr. 19 400117 Cluj-Napoca

II: PENTRU CEI 2% DIN IMPOZITUL PE VENIT LA PFA, PROFESII LIBERALE,
CHIRII, DREPTURI DE AUTOR, VANZARE DE ACTIUNI SI ALTE ASEMENEA

Daca urmeaza sa depuneti / trimiteti la Finante formularul 200 “declaratie privind veniturile realizate”, completati in acesta si capitolul III pct. 2, cu datele clubului nostru, astfel:

1. casuta “sustinerea unei entitati nonprofit / unitati de cult o bifati, adica treceti in ea de exemplu: “X”

2. in rubrica “denumire entitate nonprofit / unitate de cult” treceti: “CLUBUL DE CICLOTURISM NAPOCA”

3. in rubrica “cod de identificare fiscala al entitatii non-profit /unitatii de cult treceti: “5800675”

4. in rubrica “Cont bancar (IBAN)” treceti: ” RO91 BTRL 0130 1205 9293 05XX ”

III. ALTE PRECIZARI

Nu este necesar sa completati campul ” suma….. lei ” de la rubrica II pct. 2) din formularul “230” respectiv de la rubrica III partea a doua din formularul “200”, mai ales daca nu sunteti siguri de suma.

Suma reprezentand cei 2% din impozit va fi calculata de catre Administratia financiara si virata in contul bancar al asociatiei noastre.

Va stam la dispozitie cu placere pentru orice detalii despre asociatia noastra, despre realizarile trecute, proiectele in desfasurare si planurile de viitor, despre organizare si functionare, administrarea patrimoniului si bugetului si tot ce v-ar mai putea interesa.

DOWNLOAD – Formularul 230 – personalizat CCN (PDF)

Formularele downloadate, printate si completate pot fi aduse si la marsul biciclistilor din 25 Aprilie 2009 pentru a le preda personal.

Va multumim anticipat!

Cluj-Napoca, 6 aprilie 2009

Director executiv RADU MITITEAN

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.